Історична довідка
Наше село Гонтівка до 1948 року називалося Серби. Воно було засновано вихідцями з Балканського півострова – сербами. Як вам відомо, у ХІУ ст. турки-османи завоювали Балканський півострів, а основний опір їм чинила Сербія. Тож у 1389 році відбулася запекла битва на Косовому полі в результаті якої сербське військо було остаточно розгромлене. Проте у цій битві відважний сербський воїн Милош Обилич убиває турецького султана. І турки розпочали криваву різню над сербами. Багатьом із сербів довелося втікати з своєї Батьківщини і оселитися на берегах Дунаю і Придністров*я. Декілька сербських сімей оселилися на берегах річки Лозової, яка протікає через наше село.
Не минули наше село і події Коліївщини. Саме тут, на місці де побудована наша школа було страчено одного із керівників гайдамацького повстання, уманського полковника Івана Гонту та ще близько 800 повсталих.
У другій половині ХІХ століття в історії села чітко відображені економічні зміни, що мали місце в тодішній Російській імперії. В селі крім поміщика Волошиновського з*явилося ще кілька землевласників, такі як: Третяк, Ракуза та інші. Для оплати викупних платежів за землю в Сербах було відкрито Земський банк. Тут діяла церковноприходська школа. Було побудовано п*ятикупольний Свято Дмитріївський собор. Поміщик Волошиновський видавав у Сербах газету «Світова зірниця».
На даний час на території Гонтівської сільської ради функціонують: загальноосвітня школа 1-111 ступенів, дитячий садок "Світанок", сільський будинок культури, сільська бібліотека, відділення зв’язку, відділення ощадбанку, лікарська амбулаторія, ФАП в с. Котлубаївка.
Україна
ГОНТІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ЧЕРНІВЕЦЬКОГО РАЙОНУ ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
24112 , с. Гонтівка , вул. Миру 68, Чернівецького району Вінницької області
Тел. 8 ( 04357 ) 31-2-42
Історія села Гонтівка сягає своїм корінням у давнину віків .Датою заснування села прийнято вважати 14-15 ст. До 1948 року село називалось Серби , що зумовлено географією переселення балканських народів в Придністров’я .Окремі родини сербів поселились на березі річки Лозова , правої притоки р.Мурафи /басейн Дністра/ звідки і походить назва села.
Не минули наше село події Коліївщини .У 1768 році в селі Серби страчено одного із керівників гайдамацького повстання , уманського полковника І.Гонту та ще близько 800 повсталих .Епізод тих подій відтворює діарама шкільного краєзнавчого музею. У 1948 році село Серби перейменовано у с. Гонтівка , 1968 року на території школи відкрито пам’ятник І.Гонті.
У другій половині Х1Х в історії села чітко відображені економічні зміни , що тоді мали місце .У 1870 році в селі Серби у сім’ї місцевих дворян польського походження народився Йоахим Волошиновський – засновник кооперативного руху на Поділлі . Після навчання у монастирях Тернополя і Хирова /Львівщина/ повернувся до с. Серби де в 1907-1908 р. заснував споживче , ощадно-позичкове та сільськогосподарське товариства за власні кошти видавав газету «Світову Зірницю» .Саме завдяки газеті селяни зацікавились кооперацією /Ксерокопії кількох видань газети є на стендах краєзнавчого музею/ .Майже щорічно в селі проводились сільськогосподарські виставки .Для оплати викупних платежів за землю у селі було відкрито Земський банк , діяла церковноприходська школа , було побудовано п’ятикупольний Свято-Дмитріївський собор.
У 2005 році встановлено меморіальну дошку Й.Вольшановському на приміщенні Гонтівської ЗОШ 1-111 ст.
В трагічну сторінку села внесли події 11 Світової війни .Понад 300 гонтівчан не повернулися в село . В пам’ять тим подіям у центрі села споруджено пам’ятник .
Адміністративним , культурним і господарським центром сільської ради , де проживає 1074 чол. є село Гонтівка . На даний час у селі функціонують :
- Гонтівська ЗОШ 1-111 ст., в якій навчається 101 учень / на подвір’ї школи стоїть пам’ятник ватажку Коліївщини І.Гонті , оспіваному в народних думах і поемі Т.Г.Шевченка «Гайдамаки» , краєзнавчий музей та меморіальна дошка засновнику кооперативного руху Й.Вольшановському /
- Подорожуючи до м. Кам’янець- Подільський у жовтні 1846 році село відвідав Т.Г.Шевченко , який відпочивав біля джерела «Темник» про яке є офіційні відомості у праці «Труды Подольского єпархіального историко-статистического комитета » під редакцією священника Є.Сіцінського за 1901 рік «Вблизи села при почтовой дороге есть колодязь, воде котрого народ приписывает целебные свойства» .На даний час проведено благоустрій самого джерела та території навколо , де громадяни можуть набрати води та відпочити .Відновлено хресний хід до джерела на третій день Трійці .
- Працює сільський будинок культури , в якому працюють різні гуртки. Зразковий колектив народних інструментів «Барвінок» під керівництвом В.А.Грудіна був неодноразовим учасником різних республіканських конкурсів , гастролював у Польщі .
- На території сільської ради знаходиться амбулаторія ЗПСМ , яка обслуговує населення трьох сільських рад : Гонтівська , Лозівська , Шендерівська .
- Дитячий садок .
- Відділ зв’язку , який обслуговує населення 2 сільських рад : Гонтівська , Шендерівську
- У 2014 році на території сільської ради проведено 4 Всеукраїнський конкурс «Мальована хата» , в якому брали участь художники з різних областей України .
В даний час громада працює над створенням проекту розвитку громади на 2017-2018 рік за екологічно-туристичним напрямком , який включатиме в себе цілий перелік заходів , в тому числі :
- розчистка та берегоукріплення річки Лозова , правої притоки річки Мурафа /басейн Дністра» ;
- відновлення ставу на річці Лозова та створення зони відпочинку ;
- будівництво та створення ігрового дитячого майданчика ;
- будівництво пам’ятного знака та площадки на честь відзначення 250-річчя
повстання гайдамаків / Коліївщина/ ;
- організацію та проведення міжрегіонального свята на честь вшанування цієї
події за участю представників громад Чернівецького району , представників
громад інших районів Вінницької області , громади села Розсішки
Христинівського району Черкаської області , запрошених гостей з республік Польща , Румунія , Молдова .
До реалізації проекту пропонується залучити екологічні , історико-просвітницькі організації Чернівецького району , Вінницької області , іноземних партнерів .
Проект потребує значних фінансових інвестицій як з боку організаторів так і організацій партнерів , благодійників , зарубіжних партнерів .
Перспектива проекту полягає у відновленні історичної справедливості , вшанування героїчного минулого Поділля та всієї України , спрямований на покращення соціально-економічного розвитку громади , екологічного стану її території , розширення діяльності «Єврорегіону Дністер» з погляду використання водних ресурсів, налагодження партнерських відносин громади з зарубіжними органами місцевого самоврядування .
Сільський голова М.Бей
Гонтівська сільська рада об’єднує населення сіл: Вишневе, Гонтівка, Камінське, Котлубаївка.
Село Вишневе
Населення - 35 чол.
Кількість дворів - 25
Загальна площа с/г угідь – 23,6 га , кількість особистих селянський господарств -30
Село Гонтівка
Населення - 883 чол.
Кількість дворів - 573
Загальна площа с/г угідь – 340,2 га , кількість особистих селянський господарств -611
На території села працюють: загальноосвітня школа 1-111 ступенів, в яій навчається 101 учень; дитячий садок «Світанок» - 26 дітей, сільський будинок культури, сільська бібліотека, відділення зв’язку, відділення ощадбанку, лікарська амбулаторія.
Село Камінське
Населення - 32 чол.
Кількість дворів - 28
Загальна площа с/г угідь – 23,3 га , кількість особистих селянський господарств -31
Село Котлубаївка
Населення - 55 чол.
Кількість дворів - 62
Загальна площа с/г угідь – 53,8 га , кількість особистих селянський господарств - 60